Nakon četiri godine, koliko je trebalo da se konstruiše, diferencijalni analizator je debitovao na Marshall univerzitetu (Huntington, W.Va). Ekipa koja ga je napravila žele da se zna kako ova mašina može riješiti svaku diferencijalnu jednačinu koju možete zamisliti.
"Ovo je jedini javno dostupan diferencijalni analizator u SAD-u", rekla je matematičarka sa univerziteta Marshall Bonita Lawrence. Uz pomoć zupčanika i poluga diferencijalni analizator rješava jednačine iscrtavanjem grafika na list papira. Sve što je potrebno je unijeti jednačine u mašinu.
Uređaj se sastoji od integracionih jedinica (sa jednim obrtnim pojačavačem po jedinici), jedinica za sabiranje i brojanje, ulaznih i izlaznih tabela te od zupčanika i osovina koji sve povezuju u jednu cjelinu. Pri konstrukciji studenti su koristili iskustvo matematičara Tim Robinsona koji je ranije već konstruisao sličnu mašinu.
"Čim ljudi vide način na koji mašina radi obično kažu 'aha ... sad nam je jasno'. Siguran sam da će ovaj uređaj biti od velikog značaja ne samo za generacije studenata ovog fakulteta nego i za grupe srednješkolaca koji će ovdje dolaziti", kazao je Robinson. Sve ovo je već uticalo na studenta Richard Merritt-a koji kaže kako vjerovatno ne bi ni završio fakultet da nije dolazio i radio na konstrukciji uređaja.
"Sad smo u mogućnosti pokazati na koji način mašina prezentira matematiku", izjavio je Lawrence. "Želja nam je da studenti sa svojim profesorima i nastavnicima iz srednjih škola dolaze i koriste priliku da uče na ovoj mašini."
Izvor: West Virginia Public Broadcasting, 1. maj 2009; Marshall University 1. maj 2009; Marshall University 4. maj 2009