Matematika i san

    
     Premda je sprovedeno jako puno studija u vezi ljudske potrebe za snom istraživači i dalje  u potpunosti ne razumiju radi mi čega uopšte spavamo. Istraživači sa RPI (Rensselaer Polytechnic Institute) instituta su zauzeli drugačiji kurs u odnosu na klasične studije tako što su primijenili matematiku.

      Kako nas RPI sredstva informisanja obavještavaju profesor matematike Mark Holmes i studentica Lisa Rogers su razvili kompjuterski model koji će biti u stanju predvidjeti na koji način različito fizičko okruženje, te medicinske ili fizičke promjene na ljudskom tijelu mogu uticati na san. Ovaj model, za kojeg se njegovi autori nadaju da će biti od koristi kako naučnicima tako i doktorima, će takođe razjasniti osnovnu dinamiku izmjene stanja budnosti i sna.

      Prije nego su počeli sa razvojem modela Rogers-ova je provela neko vrijeme u timu neurobiologa sa harvardske medicinske škole gdje je učila biologiju mozga. Ova saznanja čine osnovu matematičkog modela i njegovog sistema od jedanaest jednačina.

      "Željeli smo kreirati interdisciplinarni alat koji bi olakšao razumijevanje dinamike izmjene stanja budnosti i sna. Model je baziran na posljednjim i najboljim saznanjima iz biologije do kojih su došli neurobiolozi o fazama spomenute dinamike na osnovu kojih je postavljen sistem matematičkih jednačina. Ovako smo dobili model koji je tačan kako sa stanovišta matematike tako i sa stanovišta biologije te može biti koristan istraživačima iz raznih naučnih oblasti. Ovo je takođe interesantan primjer na koji način primjenjena matematika može biti upotrebljena za rješavanje stvarnih problema iz polja medicine", kazao je Holms.
Share this post
FaceBook  Twitter  

Please publish modules in offcanvas position.