Intel nagrađuje talentovane mlade naučnike

    
     Prve nagrade u "Intelovoj potrazi za talentima u nauci u 2010."  su pripale autorima radova iz oblasti matematike i informatikeErika A. DeBenedictis, 18 godina, je dobila prvu nagradu od 100 000 dolara za projekat razvoja softverskog navigacionog sistema koji omogućava efikasnije putovanje kroz Sunčev sistem. Radi se o optimizovanom algoritmu koji identifikuje rute sa minimalnom energijom u specifičnim regionima prostora te tako omogućava kosmičkim brodovima da prilagode svoje putanje letenja optimalnim rutama.
 
 

    
      DeBenedictis ja svoj rad nazvala „Traveling the Interplanetary Superhighway: An Autonomous Spacecraft Navigation System“ (,,Putovanje interplanetarnim superautoputem: autonomni navigacioni sistem svemirskog broda").
 
     Drugo mjesto je pripalo Davif C. Liu, 18 godina, sa projektom za razvijanje sistema za prepoznavanje i razumjevanje digitalnih slika. Liu-ov projekat nosi naslov „Semantic Image Retrieval and Interactive Exploration of Large Image Collection“. Više informacija je dostupno na Lynbrook Robotics Blog.
 
     Akhil Mathew, 18 godina , je osvojio treće mjesto sa matematičkim projektom koji se bavi proučavanjem širokog spektra algebarskih struktura povezanih sa teorijskom fizikom, posebno teorijom struna. Naziv rada je „Deligne Categories and Representation Theory in Complex Rank“.

 
 
 
 
     Na četvrtom mjestu, Lynnelle L. Ye je osvojila nagradu za projekat u kojem kombinuje teoriju igara sa grafikom, obezbjeđujuci pobjedničke strategije za kompjutersku igru poznatu kao „Graph Chomp“. Rad je pod naslovom „Chomp on Graphs and Subsets.“ Ye je bila član američkog tima koji je učestvovao na olimpijadi matematicarki kineskinja 2008, gdje je osvojila zlatnu medalju. Takođe je učestvovala i u američkoj matematičkoj olimpijadi 2008 i 2009, a prisustvovala je i na ljetnom programu matematičke olimpijade 2008.
 
     Katherine R. Rudolph, 18 godina, je nagrađena osmim mjestom za projekat koji kombinuje njen interes za matematiku i hemiju. Ona je proučavala zbijen paket sfera unifomne veličine u n-dimenzionalnom prostoru: „Maximal Densities of High-Dimensional Sphere Packings“.
 

 
     
     Rudolph se takmičila 2008 i 2009 na američkoj matematičkoj olimpijadi i prisustvovala na ljetnom programu matematičke olimpijade 2008.
 
     Još dva studenata među 40 finalista je ušlo sa matematičkim projektima. Jashua W. Pfeffer je proučavao „Super Kahler-Ricci Flow.“ Arjun R. Puranik je uradio projekat „Finite-dimensional Irreducible Representations of Rational Cherednik Algebras Associated to the Coxeter Group H3“.
 
     Troje finalista sa matematičkim projektima, Mathew, Puranik, and Ye, su učestvovali na Naučnom istrazivačkom institutu 2009, u okviru ljetnog programa za srednjoškolce od šest sedmica ispred Instituta za tehnologiju u Massachusetts u svojstvu domaćina.
 
     Objavljivanje, prvih deset pobjednika između 40 finalista u Intelovoj potrazi za talentima u nauci 2010, održano je na gala ceremoniji dodjele nagrada u Washingtonu, 16 marta 2010.

 

Izvor: Intel, 16.03.2010
Share this post
FaceBook  Twitter  

Please publish modules in offcanvas position.