
Osnove fraktala: Fraktali su ponavljajući oblici (forme) za koje većina ljudi nikad nije čula iako su oni svuda oko nas. Možete ih naći u oblicima oblaka i planina, čak i u ljudskom tijelu, samo ako znate šta tražite.
Mendelbrot-ov skup: Godine 1958-me Benoit Mandelbrot je počeo sa upotrebom kompjutera prilikom istraživanja dosadnih matematičkih problema. Kompjuteri su mu bili od pomoći za novi način razumijevanja ponavljajućih oblika (formi) u prirodi. Za opisivanje ovih šablona u prirodi koristio je termin "fraktali", a 1980 godine je predstavio značajnu formu koju danas zovemo Mandelbrot-ov skup.
U odbrani: Premda su mnogi matematičari i naučnici bili skeptični glede Mandelbrot-ovog rada njegove hipnotizirajuće slike fraktala su postale veoma popularne. Što je još važnije Mandelbrot-ova knjiga "Fraktalna geometrija prirode" opisuje na kjoi način njegove kreativne ideje mogu biti primijenjene u praktičnom životu. Od tad je Mandelbrot-ova matematika primijenjena u velikom broju aplikacija uključujući i u fraktalnim antenama.
Fraktali u ljudskom tijelu: Primjeri fraktala se mogu naći bilo gdje u biologiji od nepravilnih otkucaja srca pa do osnovnih funkcija oka. Fraktalna priroda fizioloških procesa, koji su u skladu sa jednostavnim matematičkim pravilima, budi nadu za mogućnost naprednije dijagnostike i tretmana zdravstvenih problema kao i samo razumijevanje procesa.
Prirodna fraktalna priroda: Ponukani činjenicom porasta nivoa karbon dioksida u atmosferi tim američkih naučnika je odputovao u kišne šume Costa Rica-e. Primijenili su fraktalnu geometriju kako bi analizirali u kojoj mjeri kišna šuma može absorbovati karbon dioksid.
Izvor: PBS, 28. Oktobar 2008g.