TV serija, matematika i muzika

 

U jednoj od posljednjih epizoda popularne američke TV serije "Fringe" (prev. "Na rubu") su kroz dva lika, dijete kompozitor i matematički genij u opasnoj situaciji, kroz interesantnu radnju povezani matematika i muzika.

"Ljudi o matematici govore na isti način kao i o klasičnoj muzici," primijetio je matematičar Dave Rusin sa univerziteta Nothern Illinois koji i sam svira klavir. "Forma, struktura, simetrija, sve ove riječi se podjednako koriste u Šubertovoj simfoniji kao i u matematičkim radovima."
Rezultati istraživanja sprovedenog uz pomoć MRI skenera su pokazale da se u mozgu aktiviraju uglavnom iste oblasti rješavajući matematičke probleme kao i kad se analizira Bahova kompozicija.
U epizodi iz Finger serije pod nazivom "Jednačina" ludi naučnik primjećuje da jednačina ponavlja određeni znak. Otkriva da ponovljeni znakovi predstavljaju ritam te ove uzorke preoblikuje u muzičku kompoziciju za klavir i zaključuje da "Akordi imaju brojne vrijednosti i svi su zapravo samo razlomci i promjenjljive".
Rusin se slaže da se matematički može analizirati struktura muzike, tj. ono što muziku čini muzikom i što je razlikuje od obične buke. "Postoji organizovana struktura kao i note koje imaju svoju frekvenciju. Serije nota čine akord, a neki od akorda zvuče ljepše od drugih"
"Sasvim je moguće" rekao je Rusin za Popular Mechanics "da se uzme poruka i razbije na binarne nizove, tj. seriju jednica i nula, a zatim se ti podaci ponovo transformišu u zvučni oblik. Ali, to bi zvučalo kao nasumično udaranje po tipkama klavira. Nije moguće informaciju koja izvorno nije muzičke prirode na neki način preoblikovati u muziku. Povezanost matematike i muzike može se shvatiti i pogrešno. Imate ljude koji uzmu neki pojam prepoznat kao informaciona veza između dvije oblasti i zatim to prenapušu. Ipak, navodna povezanost može poslužiti za snimanje interesantnih filmova"

 

 

 

Izvor: Popular Mechanics, 19.Novembar 2008g.
Share this post
FaceBook  Twitter  

Please publish modules in offcanvas position.