Članak Associated Press-a objavljen 3. marta 2009 (3.3.2009) počinje riječima: "Danas je jedan veoma ,neobičan dan kojeg su matematički fanatici nazvali danom kvadratnog korijena."
"Samo je devet ovakvih dana u jednom stoljeću tako da se nadam da ćete svi uživati u ovoj maloj matematičkoj zabavi", rekao je Ron Gordon, učitelj iz Redwood City-ja (Kalifornija) promovišući takmičenje posvećeno tom danu, glavna nagrada je takođe u istom stilu i iznosi 339 dolara.
Na stotine ljudi je svojim prijedlozima učestvovalo na koji način proslaviti taj dan, od takvih da se voće i povrće izreže u obliku kvadrata do onih koji bi to isto učinili i sa ostalom hranom. Gordonova kćerka je kreirala Facebook grupu posvećenu tom danu.
"Ovi dani su poput kometa," objasnio je Gordon. "Na njih čekate, i čekate i čekate, a zatim vas svojim dolaskom obasjaju i dok se okrenete već su iza vas."
Dani kvadratnog korijena se slave na datume kad su i dan i mjesec kvadratni korijen posljednje dvije cifre trenutne godine. Gordon je prvi put slavio ovaj dan 9.9.1981 godine i od tog je datuma njegov glavni promoter. Predposljednji obilježen ovakav dan je bio 2.2.2004, a sljedeći će biti 4.4.2016, sa vjerovatno većom nagradom od 4416 američkih dolara.
Tek što su dostojno ispratili "Dan kvadratnog korijena", evo već je na putu novi dan kojeg valja obilježiti - Pi dan koji se obilježava 14. marta (datum u Americi se zapisuje na način: 3/14/09). Na sreću ili nažalost mi ovakve praznike još uvijek ne praznujemo
Izvori: USA Today, 3. mart 2009., Oakland Tribune, 3. mart 2009. CNET News, 2. mart 2009.