Jedna od najvećih i najobimnijih kolekcija radova Maurits Cornelius Escher je trenutno prikazana u muzeju američke umjetnosti Nove Britanije.
Escher (1898-1972) je svojim grafičkim radovima vizuelnih slagalica i nemogućih konstrukcija stekao priznanje svjetski poznatog ilustratora. Izložba uključuje stotrideset radova obuhvaćenih tokom njegove karijere - najreprezentativnijih i najrijeđe objavljivanih radova - uključujući: "Uzlazno-silazno", "Ruke koje crtaju", "Belveder", "Vodopad", "Konkavno i konveksno" i "Relativitet".
Izložba u muzeju američke umjetnosti Nove Britanije uključuje i rijetke Escher-ove crteže kao što su "Crkvene orgulje", "Stabljike u polju" i "Drvo".
Štampani radovi prikazuju mozaike kao što je "Razvoj", Dan i noć", "Granica kruga I", "Riba i vage", i niz ostalih kreiranih za knjigu "Regularno dijeljenje ravni".
"Ako i ne znate dovoljno o umjetnosti ovu litografiju, posebno mozaike je zabavno pogledati", kaže Linda Mare, zamjenik upravnika muzeja američke umjetnosti Nove Britanije. Oni su bili inspirisani matematikom, mozaicima i arhitekturom.
"Escher nikad nije opsežno studirao matematiku", ističe Mare. "Ipak, ove tehnike koje je koristio i nemoguće realnosti koje je oslikavao tjeraju vas da vjerujete da je bio briljantan matematičar."
"Ovo će biti, s obzirom na kvalitet, najljepša izložba Escher-ovih radova na svijetu, kaže Nicolas Kondoprias, direktor muzeja Herakeidon. "Većina radova dolazi direktno iz imovine M.C.Escher."
Više o Escheru možete pročitati u članku "Matematička strana M.C.Eschera" (pdf datoteka).